2024-09-09T17:18:05+03:00

Защо да изберем новата LED технология?
За да отговорим на този въпрос, трябва да познаваме основните параметри на светлинните източници:
 

Реална светлинна ефективност: За да оценим колко е ефективен един източник на светлина, първо трябва да знаем колко светлина произвежда този източник от 1 Ват консумирана енергия.
Това е много важен параметър, който показва какво количество светлина се получава от единица електрическа енергия. Колкото е по-голямо числото, толкова по-голяма част от електрическата енергия се преобразува в светлина и по-малка част – в топлина. Мерната единица е Lumen/Watt [Lm/W].

При LED технологията към момента този параметър може да варира от 60 до 120 Lm/W, докато при вече популярната технология на компактните флуоресцентни лампи (CFL) същият е между 30-60 Lm/W, a за крушките с нажежаема жичка този параметър е 9-11 Lm/W. Или казано по друг начин, за постигане на една и съща осветеност във вашето жилище, заменяйки традиционните нажежаеми крушки с компакти флуоресцентни лампи (CFL), ще консумирате 4 пъти по-малко ток, а ако използвате светодиодни (LED) лампи, ще консумирате 10 пъти по-малко ток.

Пример: Ако на опаковката на една LED лампа е посочено, че консумира 10 вата и генерира светлинен поток 900 лумена, то ефективността на този източник е 90 лумена на 1 ват (90 Lm/W). Ако на опаковката на друга LED лампа е посочено, че консумира 8 вата и също генерира светлинен поток 900 лумена, то ефективността на тази лампа е 112 Lm/W, т.е втората лампа е по-ефективна от първата, защото за добива на 900 Lm светлина използва само 8 вата вместо 10 вата и в дългосрочен план ще ви изхарчи по-малко ток.

Интересен е въпросът и за паричното изражение на ефективността. Често пъти, когато стоим пред щанда с крушките, си задаваме въпроса: "Ето две LED крушки по 10 Вата, но едната струва 10 лева, а другата например 15 лева, каква е разликата?". Разликата е в ефективността на крушката. Ако крушката от 10 лева излъчва 700 Лумена, а тази от 15 лева излъчва 1200 Лумена, то при първата крушка плащаме 14 стотинки за 1 Лумен, докато при другата плащаме 12,5 стотинки за 1 Лумен. Коя от двете крушки е по-изгодна, при условие че стоката, която купуваме e "светлина"? Очевидно, че LED крушката, която струва 15 лева и това не е парадокс, а реалност, за която разбираме и осъзнаваме доста по-късно от момента на продажбата.
 

Дълготрайност: Показва колко часа един светлинен източник (например крушка) може да работи преди да откаже (изгори).

За сравнение LED крушките "живеят" най-дълго, повече от 3 пъти по-дълго от компактните флуоресцентни лампи (CFL) и повече от 15 пъти по-дълго от крушките с нажежаема жичка.

За онагледяване как тези два най-важни параметъра при различните видове лампи оказват влияние върху паричната стойност на закупуваната от нас „светлина“ в дългосрочен план ще предложим следния пример:

Ако  приемем, че една лампа свети средно по 4 часа на ден, за една година тя ще натрупа 1460 часа работа, за 13-14 години около 20000 часа работа. Таблицата по-долу ще ни покаже колко ще ни струва използването на всяка от трите вида лампи: с нажежаема жичка, компактна флуоресцентна лампа или светодиодна (LED) крушка:

От таблицата ясно се вижда, че въпреки най-високата първоначална инвестиция за закупуване на светодиодна (LED) лампа, в дългосрочен план тя излиза 2 пъти по-ефтино от компактната флуоресцентна лампа и 10 пъти по-ефтино от крушка с нажежаема жичка.

Важно е да се подчертае отново, че реалният показател за интензитета на светене на една лампа са лумените (Lm), а не ватовете (W), защото при едни и същи ватове по-силно осветява тази крушка, която излъчва с повече лумени.
 

Цветна температура: условна температура, измервана в градуси Келвин (К), до която трябва да се нагрее абсолютно черно тяло, за да излъчва светлина с определен спектрален състав (цвят). По-ниска цветна температура съответства на цветен спектър с дължина на вълната към червения цвят, а по-високите стойности на този параметър съответстват на цветен спектър с дължина на вълната към синия цвят.

Ако при лампите с нажежаема жичка потребителите имаха възможност за избор на само един спектър на светлината, т.н. "жълта" светлина, измерена с величината за цветна температура – 2700 K (Келвина), то с навлизането на енергоспестяващите технологии вече имаме възможност за избор на спектър на източника на светлина. Както компактните флуоресцентни лампи (CFL), така и LED източниците с марка Optonica® се проектират и произвеждат в зависимост от тяхното приложение в трите най-популярни спектъра: студено бяла – 6000 К, дневна (неутрална) – 4200 К и топло бяла светлина – 2700 К.
 

Индекс на цветопредаване: CRI (color rendering index). Отбелязва се като величина между 0 и 100, където ниските стойности показват по-лошо цветопредаване, а по-високите - по-добро цветопредаване. Светодиодите осигуряват много добра способност за цветово възприемане и много точно определяне на цветовете на осветяваните обекти. Смисълът на този параметър е до колко изкуственото осветление променя действителния цвят на обектите, който ние различаваме на дневна светлина. От ергономична гледна точка се приема, че при CRI>80 на източника на светлина се осигурява достатъчно добро цветопредаване, така че да няма съществена разлика във възприемането на цветовете при изкуствено осветление в сравнение с естественото. Практически всички светлинни източници с марка Optonica® са проектирани и произведени с CRI>80.


Изборът цена/качество...

В момента на световния пазар се предлага голям набор от светодиоди и електронни компоненти, необходими за производството на различни осветители. Това предполага конкурентна среда, в която за съжаление присъстват и недобросъвестни производители и търговци. Предлагат се светодиоди от различни производители с изключително кратък живот – дори под 8 000 часа. Предлагат се светодиоди с нестабилни цветови характеристики - за много кратък период от време те изменят спектъра и понижават интензитета си на светене. При производството на електронни модули, осигуряващи работата на осветителите, се влагат компоненти с ниско качество и много кратък живот, които от своя страна намаляват живота на самите осветители. Всички опити за сглобяване и производство на крайни изделия без необходимия опит и изчисления, изпитвания и сертификати, отговарящи на международните изисквания, понижават качеството на крайния продукт. Всички изброени до тук компромиси водят до рязко намаляване на крайната цена, но и до понижаване на качествените показатели като по този начин се дискредитира самата технология. Потребителят е принуден да подменя често осветителите, в резултат на което той е разочарован и объркан.

"Най-ниската цена", както е модерно да се рекламира сега, не е приоритет на марката Optonica®, заради заниженото качество и свързаните с това многобройни проблеми и рекламации. Смятаме, че нашите клиенти заслужават много повече от слабо светещи диоди, странен спектър на светлината и проблемно захранване. В LED технологията, която в основата си е микроелектроника, качеството не може да се оценява само с поглед отвън, особено при продукти, за които се предполага, че трябва да работят 10 и повече години. Висококачествените диоди имат добив от 100-120 Lm/W, a нискокачествените 50-60 Lm/W. Висококачествените компоненти, примерно кондензатори, имат живот над 10000 часа, а нискокачествените 2000 часа. Качеството и дългият живот на продуктите с марка Optonica® е резултат от няколкогодишен опит, тестове и подбор както на производителите, така и на компонентите за производство, входящ и изходящ контрол. Екипът ни полага системни усилия в тази посока и се надяваме, че вече сме доказали това с непрекъснато подобряване качеството на нашите продукти при запазване на разумна цена. Не на последно място сме доказали и коректността на параметрите, които декларираме по опаковките на нашите продукти.
 

В заключение

Въпреки високите първоначални разходи по придобиване, производството на светодиодни източници на светлина е най-бързоразвиващият се отрасъл в съвременния живот. При изграждане на ново и подмяната на съществуващо осветление, трябва да се вземе предвид не само първоначалната инвестиция, но и постигнатата висока енергийна ефективност, изразяваща се в рязкото намаляване на цената на светлината, т.е. цената на консумираната електроенергия, средствата за поддръжка и подмяна. Подобряването на качеството на светлината, изразяващо се в подобрените характеристики на осветеността и физиологичните възприятия, е друг решаващ фактор за избора на новата технология. Безусловно изключително важен е и екологичният ефект.

В резултат на изложеното по-горе, всеки от нас трябва да преосмисли своите бъдещи инвестиции в областта на осветлението. Това разбира се могат да бъдат инвестиции за осветители, разработени и произвеждани от нашата компания. В тази връзка всеки клиент може да разчита на нашето компетентно мнение и насоки относно реализацията на своите идеи и проекти.

Покупката на продукти с марката Optonica® не е разход, а инвестиция с гарантирана възвръщаемост и крачка напред в бъдещето, не само за вас, нашите клиенти, но и за един по-екологично чист свят, в който да живеят нашите деца!

Ние използваме бисквитки, за да ви гарантираме добрата работа на нашия уебсайт, като спазваме всички правила и добри практики за поверителност на личните Ви данни. Вижте Политиката ни за поверителност